پرسش و پاسخ در مورد شیردهی در دوره کرونا, شبکه ی بیوتکنولوژی نصر: بیوتکنولوژي، بیوانفورماتیک، دارو، واکسن، پروتئین

پرسش و پاسخ در مورد شیردهی در دوره کرونا

آموزش کرونا ویروس ۱۹

آیا کرونا می تواند از طریق شیردهی منتقل شود؟

انتقال کرونا فعال (ویروسی که می تواند باعث عفونت شود) از طریق شیر مادر و شیردهی تا به امروز تشخیص داده نشده است. هیچ دلیلی برای جلوگیری یا قطع شیردهی وجود ندارد.

در جوامعی که کرونا شیوع دارد ، آیا مادران باید شیردهی را انجام دهند؟

بله. در تمام جوامع با هر شرایط اقتصادی – اجتماعی، شیردهی بقا را بهبود می بخشد و مزایای سلامتی و رشدی را برای تمام نوزادان و کودکان فراهم می کند. شیردهی همچنین سلامت مادران را بهبود می بخشد.

آیا زنانی که کرونا تایید شده یا مشکوک دارند، می توانند به نوزادان خود شیر دهند؟

بله. زنانی که کرونا تأیید شده یا مشکوک دارند، در صورت تمایل می توانند شیردهی را انجام دهند. ولی آنها باید دستها را مرتباً با آب و صابون یا دستمال آغشته به الکل بشویند، به خصوص قبل از لمس هنگام تماس با کودک، از جمله هنگام تغذیه نوزاد با شیر، از ماسک پزشکی استفاده نمایند

در یک دستمال عطسه یا سرفه کنند. سپس فوراً آن را دور بیندازند و دوباره دست ها را به خوبی بشویند، سطوحی را که مادران لمس کرده اند به طور مرتب تمیز و ضد عفونی کنند

جایگزینی ماسک های پزشکی بسیار مهم است و بلافاصله آنها را از بین ببرند. نباید از ماسک ها استفاده مجدد کرد و آنها را نیز از جلو لمس نکنند.

پس از زایمان ، اگر مادر تأیید شود یا مشکوک به کرونا باشد ، آیا باید بلافاصله کودک را در تماس بدنی با مادر قرار داد و به او شیر داد؟

بله. مراقبت های فوری و مداوم بدن به بدن، کنترل درجه حرارت نوزادان را بهبود می بخشد و با بهبود بقا در نوزادان مرتبط است. قرار دادن نوزاد در نزدیکی مادر، شروع به موقع شیردهی را نیز ممکن می سازد و همچنین باعث کاهش مرگ و میر می شود.

فواید بیشمار تماس بدنی و شیردهی به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از خطرات احتمالی انتقال و بیماری مرتبط با آن است.

اگر مادری در او کرونا تأیید شود و یا مشکوک به کرونا باشد ماسک صورت پزشکی ندارد آیا هنوز باید از شیر مادر تغذیه کند؟

بله. شیردهی بدون شک مرگ و میر در نوزادان و کودکان را کاهش می دهد و مزایای بی شماری برای سلامتی و رشد مغزی کودک دارد.

به مادران دارای علائم کرونا توصیه می شود از ماسک پزشکی استفاده کنند ، اما حتی اگر این امکان وجود نداشته باشد ، باید شیردهی را ادامه دهند. مادران باید سایر اقدامات پیشگیری از عفونت، مانند شستن دست ، تمیز کردن سطوح ، عطسه یا سرفه در یک دستمال را دنبال کنند.

اثرات ماسک های غیر پزشکی (به عنوان مثال ماسک های خانگی یا پارچه ای) تا کنون ارزیابی نشده اند و در حال حاضر نمی توان توصیه ای یا مخالفتی برای استفاده از آنها ارائه داد

من کرونا دارم و خیلی حالم خوش نیست که بتوانم مستقیماً به کودک خود شیر دهم. چه می توانم بکنم؟

اگر به دلیل کرونا یا عوارض دیگری نتوانید به کودک خود شیر دهید ، باید از شما پشتیبانی شود تا شیر مادر برای نوزاد خود با هر روش ممکن فراهم کنید مانند دوشیدن شیر و یا از شیر فردی که امکان اهدا کردن آن را دارد تهیه کنید.

اگر استفاده از شیر مادر یا شیر انسان اهدایی امکان پذیر نیست، سعی کنید فرد دیگری که امکان آن را دارد به کودک شما از شیر خود بدهد کمک بگیرید و یا از شیر خشک با اتخاذ تدابیر (امکان پذیر بودن آن و آماده کردن صحیح آن) استفاده نمایید

من کرونا تأیید شده یا مشکوک دارم و قادر به شیر دادن نیستم، چه زمانی می توانم دوباره شیر دهی را انجام دهم؟

زمانی که حالتان برای انجام این کار خوب است می توانید شیردهی کنید. پس از تأیید یا مشکوک بودن به کرونا ، فاصله زمانی مشخصی برای انتظار وجود ندارد. هیچ مدرکی وجود ندارد که شیردهی دوره بالینی کرونا را در مادر تغییر دهد. کارکنان بهداشت یا مشاوران شیردهی باید از شما برای شیردهی حمایت کنند.

من کرونا تأیید شده یا مشکوک دارم، آیا دادن شیر خشک برای کودک من ایمن تر است؟

خیر. در هر شرایطی مضرات مرتبط به دادن شیر خشک به نوزادان و کودکان وجود دارد.

فواید بی شمار شیردهی به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از خطرات احتمالی انتقال و بیماری مرتبط با ویروس کرونا است.

منبع : سازمان بهداشت جهانی

به کوشش دکتر مرضیه امینی

.