نحوه ی نگارش پروپوزال استاندارد دانشگاهی برای ارشد و دکتری, شبکه ی بیوتکنولوژی نصر: بیوتکنولوژي، بیوانفورماتیک، دارو، واکسن، پروتئین

نحوه ی نگارش پروپوزال استاندارد دانشگاهی برای ارشد و دکتری

آموزش بیوانفورماتیک بیوتکنولوژی مقالات آموزشی

برای بسیاری از دانشجویان ارشد و دکتری نگارش یک پروپوزال استاندارد یکی از چالش های پیش روی آنان برای شروع مرحله ی تحقیقاتی آنها در آزمایشگاه و یا انجام کارهای مطالعاتی می باشد و در واقع پروپوزال آیینه ی تمام نمای یک کار پژوهشی برای پذیرفتن آن توسط اعضای هیئت علمی می باشد. در این راستا این مقاله از مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر به این موضوع اختصاص یافته است

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ 

اولین قدم برای نوشتن یک پروپوزال انتخاب موضوع است و موضوع باید دارای معیارهایی باشد که خلاصه آنها به شرح زیر است.

معیارهای انتخاب یک موضوع تحقیقاتی چیست؟

-1 موضوع باید مناسبت داشته باشد:  یعنی موضوع جزء موضوعات اولویت دار باشد.

-2اجتناب از دوباره‌کاری در موضوع طرح: برای اینکه بدانیم موضوع مورد تحقیق ما تکراری است یا نه و آیا ارزش تحقیق دارد یا نه، باید متون مرتبط بررسی شود. با توجه به امکانات موجود و در دسترس، این امر کار دشواری نیست. محقق می‌تواند با مراجعه به مقالات داخلی و خارجی، خلاصه کنگره‌ها تماس با سایر محققینی که درخصوص موضوع پژوهش یا موضوعات مشابه کار کرده‌اند، نظری اجمالی به کارهای سایر محققین داشته باشد. البته ذکر این نکته لازم است که زمانی یک موضوع تکراری است که تمامی ابعاد تحقیق و موضوع مانند هم باشند. ولی اگر از نظر زمانی یا مکانی با هم متفاوت باشند، موضوع دیگر تکراری نیست.

-3موضوع قابلیت اجراء را داشته باشد: یعنی آیا تمامی امکانات و شرایط لازم برای انجام تحقیق درخصوص موضوع مذبور در آن مکان فراهم است یا نه؟ و یک موضوع حتی اگر تمامی ویژگی‌های لازم را داشته باشد، اما قابل انجام نباشد، موضوع خوبی نخواهد بود.

-4کاربردی و مناسب با زمان و مقرون به صرفه باشد: عملاً مطالعاتی در اولویت پژوهشی قرار دارند که با حداقل هزینه جنبه کاربردی داشته و نتیجه آن برای برنامه‌ریزان و مدیران جامعه در زمان حال یا آینده نزدیک مفید واقع شود.

-5نداشتن موانع اخلاقی: در مطالعاتی که در آن جامعه مورد مطالعه انسان بوده و مداخله‌ای بر سوژه‌های انسانی صورت می‌گیرد، رضایت‌مندی و حفظ حرمت انسانی و محرمانه نگاه داشتن اطلاعات بسیار ضروری است.

-6مقبولیت سیاسی و فرهنگی: موضوع مورد مطالعه باید مورد پذیرش فرهنگ و عرف جامعه باشد.

علاوه بر نکات بالا نکات بسیار با اهمیت و جزییات بیشتری نیز در نگارش پروپوزال موثر هستند که به همین منظور می توانید از کتابچه ی زیر برای مطالعه ی این نکات و نگارش پروپوزال خود استفاده نمایید.