آموزش بیوانفورماتیک نصر

مزایا و معایب استفاده از دانش بیوتکنولوژی

محدودیت منابع و راهکارهای طبیعت برای پاسخگویی به نیازهای غذایی،‌بهداشتی و درمانی بشر انسان را به فکر مهندسی طبیعت در جهت خدمت به خود برای حصول نتایج دلخواه خود در مدت زمان کم و با هزینه ی مناسب انداخته است و در این راه بیوتکنولوژی،‌علمی که تلفیقی از زیست شناسی،‌محاسبات و شیمی و هزاران رشته و تخصص است یک راهکار مناسب برای بشر محسوب میگردد. آما سوال اینجاست که مزایا و معایب استفاده از دانش بیوتکنولوژی برای بشر چیست و چه خواهد بود؟

مزایای علم بیوتکنولوژی

علم بیوتکنولوژی به عنوان یک شاخه ی علمی نوین و بسیار کاربردی توانسته است به بشر در برابر یافتن راهکارهایی از دل طبیعت و یا مهندسی آن کمک کند. همه چیز ساده است اگر در پساب شما یک ماده وجود داشته باشد که راهکارهای فیلترینگ و تصفیه ی آن دشوار باشد. یک ارگانیسم خواهد بود که ملکول مد نظر شما را وارد سلول خود کند و یا آن را وارد چرخه ی متابولیسم خود نماید و یا به نوعی آن را ذخیر نماید که به عنوان یک فیلتر طبیعی عمل می کند . و اگر این سلول و یا ارگانیسم وجود خارجی نداشت می توان با استفاده از هزاران نقشه ی ژنی و متابولیسمی دست به طراحی این ارگانیسم زد.

همچنین علم بیوتکنولوژی به دلیل تغییر رفتار و ذائقه ی بشر به کمک او آمده است تا با استفاده از این دانش اقدام به اصلاح ژنتیکی با تکنیک های همچون کریسپر نماید و یا در صورت عدم تولید مقدار دلخواه انسولین در بیماری دیابت آن را بدون هیچ هزینه ای و در مقیاس وسیع توسط میکروارگانیسم ها تولید نماید.

همچنین علم بیوتکنولوژی امروزه به کمک میکروارگانیسم ها توانسته است از منابع غیر قابل باور اقدام به تولید خوراک دام و طیور و یا حتی پروتئین خوراکی نماید که با یک مرحله مصرف و فراوری قابلیت ورود به سبد غذایی انسان را نیز دارا می باشد

معایب دانش بیوتکنولوژی

هر چیزی در این جهان دارای دو روی سیاه و سفید می باشد و علم بیوتکنولوژی نیز از این دانش مستثنی نمیباشد و به همین دلیل پیشرفتهای این دانش به شدت توسط مراکز نظارتی مورد کنترل و نظارت قرار میگیرد چرا که امروزه پیشرفت این دانش می تواند منجر به ایجاد سویه های بیماری زای یک ویروس و یا باکتری بگردد که بشر نتواند راهکار مشخصی برای درمان آن ارایه نماید و یا از طریق مهندسی یک باکتری، منابع آبی و غذایی یک جامعه را بدون شناخته شدن و صرف هزینه ی زیاد مورد هدف قرار داد.

دانش بیوتکنولوژی همچون سایر علوم اگر همگام با اخلاق گرایی و فلسفه ی علم نباشد می تواند منجر به فاجعه ی زیست شناختی و انسانی بسیار بزرگی گردد که سرنوشت بشر را رو به نابودی ببرد.

نتیجه

علم بیوتکنولوژی با تلفیق بسیاری از علوم و استفاده از امکانات و تکنیک ها و ترفندهای میان رشته ای توانسته است زمینه ی گسترده ای را برای پیشرفت بشر فراهم آورد و در این راه می بایستی با کمیته های اخلاق گرایی و اموزشهای اخلاق و انسانیت و عملگرایی های اجتماعی و معلمین قدرتمند و انتخاب دانشجویانی متعهد در این رشته به سرانجام برسد.

error: Content is protected !!
X