راهنمای استفاده از وبسایت پاب مد قسمت اول

مقدمه

سایت PubMed مجموعه ای از مقالات بانک اطلاعاتی مدلاین است که توسط مرکز ملی اطلاعات بیولوژی در کتابخانه ملی پزشکی آمریکا( NLM ) تاسیس گردیده است . این سایت با آدرس http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed  قابل دستیابی است.
در ادامه مختصری از امکانات این سایت و نحوه عملکرد آن را بیان کنیم :

قسمت اول:‌ جستجو ی ساده

ابتدا  وارد سایت PubMed می شویم . ( www.pubmed.gov) جستجو در این سایت آسان است کافیست که کلمه مورد نظر را در جعبه پرسش وارد کنیم و Enter را فشار دهیم و یا روی  GO کلیک کنیم :


نحوه ی کار با باپمد

می توان بیش از یک کلمه واردکرد تا محدوده مقالات ما اختصاصی تر شود . واژه ها در فیلدهای مختلف جستجو می شوند. این بانک به طور خودکار واژه ها را توسط عملگرهای منطقی با هم ترکیب کرده و نشان می دهد.

نحوه کاربرد عملگرهای منطقی

AND : مقالاتی که هر دو واژه را دربردارند نمایش می دهد.
NOT : مقالاتی که واژه اول را دارند ولی فاقد عبارت دوم هستند.
OR : برای یافتن دو عبارت هم معنی در یک مرحله جستجو به کار می رود.
((
باید توجه داشت که هنگام تایپ این عملگرها کلید Caps Lock روشن باشد.))
در اینجا از AND استفاده می کنیم و همان طور که در زیر نشان داده شده به عنوان نمونه دو کلمه heart  و van را در جعبه جستجو با این عملگر وارد می کنیم و Enter می نماییم :

مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر پاب د

جستجو آغاز می شود و صفحه ای که ظاهر می شود عناوین مقالات یافته شده را به ما نشان می دهد . که برای بازبینی هرمقاله ابتدا باید کنار شماره هر کدام در مربع کوچک با کلیک چپ موس علامت بگذاریم.( به نحوی که در زیر نشان داده شده است .)
بهترین امکاناتی که این سایت به ما می دهد این است که می توانیم  Abstract ( خلاصه ) مقاله را بازیابی کنیم . برای انجام این کار از نوار Summary کلمه Abstract را انتخاب می کنیم :

مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر

حالا روی کلمه  Display کلیک می کنیم :

مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر

در زیر فرم خلاصه مقالات نشان دار را به ما نمایش می دهد :

حال می توانیم این مقاله را به صورت فرم متنی یعنی بدون فایلهای گرافیکی در یافت کنیم برای این کار ابتدا مقاله مورد نظر را نشان دار کرده  و بعد روی Text در نوار نمایش  کلیک می کنیم به عنوان نمونه :

حالا روی Send to  کلیک می نماییم در اینجا فرم متنی مقاله مورد نظر را به ما نشان می دهد.

اگر بخواهیم مقاله مورد نظر را به E- mail خود یا شخص دیگری ارسال کنیم E-mail  را از نوار نمایش انتخاب می کنیم و بعد روی send to کلیک می کنیم :

که باید در جای مشخص شده آدرس مورد نظر را وارد کرده و روی Mail کلیک کنیم.

خبر خوب

خبر خوب این است که امروز شما با خواندن این مقاله می توانید در وبسایت پابمد به جستجو بپردازید و یک مقاله پیدا کنید و آن را برای خودتان ایمیل کنید.  این اتفاق مهمی است و اولین دروازه های تجربی شما برای خواندن مقالات و کسب اطلاعات در این زمینه است.  مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر برای پیشرفت شما آرزومند تجربه ای منحصر بفرد،‌پر از انرژی و اتفاقات خوب است.

مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر

error: Content is protected !!
X