دستورات ایمنی در آزمایشگاه زیست شناسی

دستورات ایمنی در آزمایشگاه زیست شناسی, شبکه ی بیوتکنولوژی نصر: بیوتکنولوژي، بیوانفورماتیک، دارو، واکسن، پروتئین

ورود شما به آزمایشگاه های زیست شناسی را خوش آمد میگویم،‌اما اگر زندگی برایتان معنا دارد و زیباست،‌به شما توصیه می کنیم حتما حتما دستورات ایمنی در آزمایشگاه های زیست شناسی را مطالعه کنید،‌ این مقاله ی کوتاه از سری مقالات کوتاه مرکز‌آموزش بیوانفورماتیک نصر سعی دارد تا شما را با ده تا از مهمترین دستورات ایمنی در آزمایشگاه های زیست شناسی آشنا بسازد

پیش از ورود به هر دوره ی آزمایشگاهی، اصول، مواد و روش های مرتبط با آن آزمایش را مطالعه نمایید. چرا که با آشنایی با این اطلاعات شانس تصادف و خطا را در آزمایش های خود کم می کنید و همچنین این کار به شما این اجازه را می دهد تا از زمان خود به درستی استفاده نمایید و آزمایش را در ساعات مشخص آزمایشگاه به اتمام برسانید.

هیچ گاه و به هیچ وجه در آزمایشگاه، ننوشید، نیاشامید و سیگار نکشید!

روپوش های آزمایشگاهی می بایست همواره تمیز و بدون هیچ گونه لکه ای باشند.این کمک می کند تا در صورت آلودگی با محیط کشت و یا مواد شیمیایی دیگر، سریعا آن را شناسایی نمایید و جدای از این همه به شما کمک می کند تا سلامت خود و لباستان را در قبال مواد شیمیایی حفظ نمایید.

تنها موادی را که مربوط به آزمایش شما می شود را نظیر، مواد ذکر شده در دستورالعمل آزمایش، دفترچه ی ثبت گزارش، و سایر مواد آزمایشگاه را در محل کار خود نگه داری نمایید.سایر وسایل خود نظیر، پوشش، کتاب ها ، کیف می بایست بیرون از محل کار نگاه داری شوند.

هر جلسه از آزمایشگاه خود را با ضدعفونی کردن محل آزمایش خود شروع نمایید، محل کار خود را به صورت کامل با ماده ی ضد عفونی کننده بپوشانید و سپس بعد از انجام مراحل ضدعفونی، سطح محل کار خود را با دستمال توالت، خشک نمایید و اجازه دهید سطح محل آزمایش خشک شود. این فرایند را پس از اتمام کار خود نیز دوباره تکرار نمایید و از پاکسازی محل آزمایش از مواد شیمیایی و لکه ها اطمینان پیدا نمایید.

تمامی مواد محیط کشت و شیمیایی می بایست با اسم شما ، کلاس، روز و آزمایش مورد نظر لیبل گذاری شوند. لیبل گذاری از اسراف و یا از بین رفتن مواد جلوگیری می نماید.

به دقت مراقب ابزار داغ و سوزان باشید تا موجب جراحت شما نگردند. این دستگاه ها در زمانی که مورد استفاده قرار نمی گیرند می بایست خاموش گردند و بایست مراقب بود در هنگام استفاده دست ها بدون حفاظ در درون مخزن گرمایشی این گونه دستگاه ها قرار نگیرد.

کلیه ی مواد آلوده کننده می بایست پیش از نابودی و یا استفاده ی دوباره مورد ضد عفونی قرار بگیرند. کلیه ی مواد می بایست اتوکلاو گردیده و کلیه ی پیپت ها بایست در مایع ضد عفونی کننده قرار گیرند.

بعد از هر جلسه از آزمایش، مراقبت های بهداشتی را با شستشوی دست پیش از ترک آزمایشگاه انجام دهید.

در هنگام رخ دادن حوادث و یا جراحت ها، کلیه ی موارد را به مسئول آزمایشگاه گزارش داده تا کلیه ی اقدامات مقتضی انجام پذیرد ( برای آزمایشگاه های ما، پیشنهاد می شود، با چند نفر قبل از استفاده از مواد و تجهیزات مشورت نمایید و قبل از استفاده از وسایل از سالم بودن آن اطلاع حاصل نمایید )

خبر خوب

خبر خوب با پایان یافتن خواندن این مقاله از سری مقالات کوتاه مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر این است که شما امروز با ده تا از اساسی ترین دستورات ایمنی در آزمایشگاه های بیوتکنولوژی و زیست شناسی آشنا شدید و حالا با نگرش باز تر و نگاه جامع تری می توانید وارد آزمایشگاه بشوید .

مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر

error: Content is protected !!
X