آموزش طراحی دارو و بیوانفورماتیک

توسعه و کاربرد پپتیدها به عنوان دارو

پپتیدها،‌فن آوریهای پیشرفته ای هستند که حیات بشر و نوع نگاه بشر به زندگی را به شدت تغییر داده و در حال حاضر باعث گردیده اند نظام سلامت و درمان کشورها به شدت به فنآوری پروتئین ها و پپتید های نوترکیب وابسته گردد.

پپتیدها در بهبود و درمان سرطانها، بیماری دیابت، آلرژی، بیماریهای عصبی و همچنین به عنوان مسکنها، ضد میکروبی، ضد ویروسی و … کاربرد دارند. در حال حاضر تعداد پپتیدهای دارویی که در فاز پری کلینیکال مورد تایید سازمان غذا و دارو وجود دارند حدود 400 پپتید می‌باشند:

در فاز 1= 40

در فاز 2= 75

در فاز 3= 30

تائید شده= 60

حجم اقتصاد پپتیدهای دارویی در حدود 1.5 درصد کل فروش داروها را تشکیل می‌دهد. در حال حاضر در بازار دارویی 5 پپتید مصرف بالاتری نسبت به بقیه پپتیدها دارند:

Glatiramer : درمان MS

Leuprolide : درمان سرطان پروستات

Gasproline : برای درمان سرطان پروستات

Octrotide : درمان آکرومگالی

Cetrotide : درمان ناباروری

این چند پپتید حدود یک بیلیون دلار در سال مصرف دارند. که به عنوان هدف و آرمانشهر شرکت های تحقیق و توسعه مورد هدفگذاری و هدفگیری برای طراحی و توسعه و بهبود عملکرد قرار گرفته اند.

با این حال طراحی و تولید پپتیدها به عنوان داروهای درمانی دارای مزایا و معایبی می‌باشند.

مزایای توسعه ی پپتیدهای دارویی:

اثربخشی و عملکرد بیشتر نسبت به مولکول‌های کوچک دارند، از فعالیت زیستی بالایی برخوردار بوده، با توجه به اندازه آنها احتمال اتصال به هدفهای غیر از هدف اصلی کمتر است، احتمال تجمع آنها در بدن نسبت به داروهای دیگر به علت هضم توسط پروتئازها کمتر است. همچنین یکی از مهم ترین مزایای پپتیدها به عنوان دارو این است که معمولاً چنین داروهایی عوارض جانبی نداشته و به علت داشتن سمیت پایین، مشکلاتی را برای بیمار به وجود نخواهند آورد.

معایب توسعه و بهبود پپتید های دارویی

هضم آنزیمی پپتیدها توسط آنزیمهای مختلف مانند پروتئازها، کندی سرعت انتقال این نوع داروها از غشاء و انعطاف پذیری بالای آنها، داشتن نیمه عمر کوتاه و بالابودن هزینه فرموله کردن آنها در مقایسه با داروهای جدید نیز از دیگر معایب این گروه از داروهاست. علاوه بر این، پپتیدها ترکیباتی هیدرفیلیک یا آب دوست هستند و نمی توانند از سد خونی مغزی عبور کنند. که به همین دلیل رشته ی مدرنی با کمک ترکیبات نانو در صدد دسترسی اختصاصی و کنترل شده به بافت و سلولهای تخصصی برای درمان بیماریها می باشند.

منبع: آزمایشگاه بیوانفورماتیک پارس سیلیکو

شبکه ی بیوتکنولوژی نصر

error: Content is protected !!
X