انگیزشی بر مطالعه ی بیوانفورماتیک, شبکه ی بیوتکنولوژی نصر: بیوتکنولوژي، بیوانفورماتیک، دارو، واکسن، پروتئین

انگیزشی بر مطالعه ی بیوانفورماتیک

آموزش بیوانفورماتیک بیوتکنولوژی مقالات آموزشی

به پنچمین مقاله از سری مقالات انگیزش و جالش های مطالعه ی بیوانفورماتیک خوش آمدید. تاکنون نحوه ی حرکت و انگیزش و چالشهایی را بررسی کردیم و امروز هم قصد داریم در این مقاله از سری مقالات مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر با شما به برخی از چالشها و راهکارها در این حوزه بپردازیم. خب میرویم که ادامه بدهیم:‌

عمل کنید: این جمله ی ساده و کوتاه اما در عمل بسیار چالش بر انگیز است. اگر به خوبی در مورد یک موضوع مطالعه کرده اید،‌باید بگویم پس از تخیل و تصور آن در ذهن خود ،‌حالا وقت عمل کردن به آن در دنیای محاسبات کامپیوتری و داده پردازی در الگوریتم ها و نرم افزارها است. باید شهامت عمل کردن داشته باشید و آن هم نه فردا یا یک ساعت دیگر،‌باید همین الان شروع به کار کنید تا اگر قرار است شکستی تجربه کنید و یا موفقیتی مشمول زمان نشوید. اما خبر نه چندان خوشایند و البته عالی این است که همه ی دانه هایی که میکارید قرار نیست رشد کنند. در بیوانفورماتیک گاها تا صد ها بار تلاش و تغییر ناموفق و پاسخ های نامطلوب امری بسیار عادی است و زیبایی آن این است که این فرایندها سریع،‌ و بدون هزینه ی گزاف هستند و شما میتوانید یک مسیله را با چندین ابزار مختلف چندین بار حل کنید. و حتی گاهی بر خلاف مسیر سایر محققان و پژوهشگران حرکت کنید. تا بیابید آیا این مسیله در دنیای واقعی و در آزمایشگاه دارای اعتبار می باشد؟

بایستی با خودتان عهد کنید که اگر این راهکار پاسخ نداشت،‌نا امید نشده و جنبه های دیگر آن را نیز مطالعه کنم؟ نا امید نشوم و راهم را به درستی انتخاب کنم . گاها برای یافتن راه درست،‌بایست از اشتباه ترین راه ممکن رفت و این بیوانفورماتیک است. گاهی بایستی علاوه بر اجرای یک آزمایش مجازی داده های خود،‌باید ببینید با داده های غلط و یا تصادفی نیز یک پاسخ را دریافت می کنید؟‌ منظور این است ایا الگوریتم به خوبی تنظیم شده است؟‌ به خوبی داده ها را تحلیل می کند و تنظیمات و اعداد در آن لحاظ گردیده است؟‌ اینها چالش هایی است که در مطالعه ی بیوانفورماتیک با آن رو به رو می شوید. خیلی ساده: نا امید نشوید،‌ادامه بدهید. یک داده را از طریق چند ابزار بررسی کنید و در نهایت آنرا از طریق مهندسی معکوس ارزش سنجی و اعتبار گذاری کنید. در آینده ی نزدیک با مثال های عملی تری از این مسائل و تجربیات واقعی شما را با این مسیله آشنا خواهیم کرد. اما مهم است که به صورت کلی و عمومی درکی از ماهیت آنچه که رخ داده و تجربه شده است داشته باشید.

مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر