انگیزشی بر مطالعه ی بیوانفورماتیک

مقالات آموزشی

نشر مقالات انگیزشی در حوزه ی فعالیت و مطالعه ی بیوانفورماتیکی توانست در شبکه ی بیوانفورماتیک نصر تغییری ایجاد کند که ضمن انتقال علم ،‌بتوانیم چرایی انگیزش برای مطالعه ی بیوانفورماتیک و همچنین چرایی تجربیات مختلف را منتقل کنیم. خب بیایید شروع کنیم بایست برای زمان ارزش قائل بود و باید وقت صرف کرد تا طلای بیوانفورماتیک را استخراج کنیم.

قدم اول در مطالعه بیوانفورماتیک،‌واضح بودن است. یعنی باید بتوانید واضح و رک بگویید چه دارید؟ چه میخواهید؟ و برنامه ی شما برای یک تحلیل و مطالعه با چه امکاناتی همخوانی داشته و همسو است. برای این مسئله باید گاهی جای خودت را به فرد مقابل بدهی و ببینی آیا یک فرد منطقی رو به روی تو نشسته؟‌ آیا خواسته و درخواستش منطقی و واضح است؟‌ این کمک بزرگی به حل بسیاری از چالش های کم عمق در بیوانفورماتیک می کند.

اگر پروژه ی بیوانفورماتیک را برای فرد دیگری،‌یا ارگان و شرکتی میخواهید بایستی واو به واو بدانید طرف مقابل با چه پیش شرطها و چه نگاهی به دنبال چه چیزی میگردد. اگر میخواهید به یک پروژه ی تحقیقاتی مخصوصا در ایران بپیوندید باید بگویم،‌کاری سخت در پیش دارید و به دلیل نا آشنا بودن برخی از محققین ما با صنعت و فن آوری بیوانفورماتیک و تکیه بر توان و تجربه ی خودشان،‌کمتر می توانید آنها را مجاب کنید تا بر روی شما سرمایه گذاری زمانی و هزینه ای انجام دهند ،‌اما نباید نا امید بود بلکه باید نقاط مشترک پیدا کنید،‌مذاکره کنید و گفتگوهای کوتاه مبنی بر نیازهای طرف مقابل را شکل دهید. در این راه باید از زیاده گویی و گاها بزرگنمایی های بسیار مرسوم جلوگیری نموده و به نقاط ضعف و قدرت خودتان مسلط باشید و این به انجام نمیرسد مگر مطالعه و مشورت و مذاکره.

اگر صاحب ایده و یا طرحی در بیوانفورماتیکی هستید باید بر روی آن تمرکز نمایید و ببینید با چه بیان و زبانی میتوانید کاری کنید که مردم و سرمایه گذاران و حتی اساتید دانشگاهی بر روی ایده ی شما زمان بگذارند،‌آن را بخوانند و آن را بپذیرند. و در این راستا باید به نحوی این کار را انجام دهید که به این باور برسند که این آنها بودند که تصمیم گرفتند این پروژه به اجرا برسد. برای همین میتوانید از متخصصین و یا کتب مذاکره استفاده کنید. اما قبل از هر چیز مهمترین نقطه شروع است. باید شروع کنید و عزت نفس خودتان را بالا ببرید. این کلمه ی کلیدی موفقیت در بیوانفورماتیک است. امیدوار هستم عمری داشته باشم و بتوانم برای شما بیشتر بنویسم.

مرکز آموزش بیوانفورماتیک نصر