آیا استفاده از محلول های ضد عفونی کننده ی دست واقعا کاربردی است؟, شبکه ی بیوتکنولوژی نصر: بیوتکنولوژي، بیوانفورماتیک، دارو، واکسن، پروتئین

آیا استفاده از محلول های ضد عفونی کننده ی دست واقعا کاربردی است؟

آموزش اطلاعات عمومی خبر کوتاه کرونا ویروس ۱۹

یکی از پرسش هایی که مکررا در ارتباط با کارایی و کاربرد محلول های ضد عفونی کننده ی دست پرسیده می شود این است که ایا این محلول ها واقعا کاربردی هستند؟ و آیا مقدار و سطح ویروس و باکتری را در سطوح دست کاهش می دهند و آیا ما را در برابر ویروس کرونا ایمن می کنند؟

قبل از هر چیز باید بدانیم که محلول‌های ضدعفونی کننده حاوی الکل می‌توانند تعداد میکرب‌های دست را کم کنند و در نتیجه ی آن ریسک ابتلا به بیماریها را کاهش دهد؛ اما این محلول‌ها نمی‌توانند هر نوع میکربی را از بین ببرند با‌این‌حال، هنوز هم بهترین روش پیشگیری از ویروس کرونا ۱۹، صحیح شستن دست‌ها به‌مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون است. به‌علاوه، اگر دست‌تان به خاک یا روغن آلوده باشد، تمیز کردن آنها با محلول‌های ضدعفونی کننده فایده‌ای ندارد و حتما باید با آب و صابون شسته شوند.

اما در مکان‌هایی مانند وسایل حمل‌ونقل عمومی که دست‌شویی ندارند، چطور می‌توانیم دست‌هایمان را تمیز نگه داریم؟ یا با کودکانمان که عادت دارند دائما دست در دهانشان کنند چه‌کار کنیم؟ به‌ همین دلیل است که اغلب یک بطری کوچک محلول ضدعفونی کننده در ماشین، یکی در کیفمان و یکی هم در کیف فرزندانمان می‌گذاریم. اما به‌ خاطر داشته باشید، محلول‌های ضدعفونی کننده دست باید حداقل حاوی ۷۰ درصد الکل داشته باشند تا بتوانند میکروب‌ها را از بین ببرند؛ پس حتما هنگام خرید این محصول، مواد تشکیل‌دهنده را با دقت بخوانید

نکته ی حایز اهمیت در مورد مقدار الکل این است که دقیقا ۷۰ درصد مورد نظر است افزایش و یا کاهش این درصد تاثیر آن را بر روی بافت های سلولی میکروبی به شدت تغییر می دهند و از راندمان آن می کاهند.